top of page

Czy wiesz jak zapewnić odpowiednie warunki pracy w sezonie letnim?


Lato w pełni. A co się z tym wiąże?

Dużo słonecznych dni oraz przyjemne ciepełko. Nareszcie można schować grube ubrania i założyć zwiewne kreacje. Szczególnie polecam ubrania ze 100% bawełny. Wygodne, przewiewne, idealne na upalne dni do pracy. Nie zapominajmy również o nakryciach głowy. Wszelkiego typu czapki, kapelusze zapewnią nam ochronę przed przegrzaniem głowy a daszki, okulary osłonią nasze oczy przed nadmiernym oślepieniem letnim słońcem.

Istotną sprawą jest także zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości płynów podczas upałów. Pragnienie gaśmy wodą niegazowaną, nisko zmineralizowaną lub sokami warzywnymi i owocowymi. Pijmy wodę regularnie, w niewielkich ilościach, najlepiej małymi łyczkami. Takie postępowanie sprawia, że może być ona lepiej spożytkowana - w większym stopniu wchłonięta do tkanek.

Praca w wysokiej temperaturze

Jeżeli wykonujemy pracę na otwartej przestrzeni, przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza oraz w pomieszczeniach, w których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza, zgodnie z przepisami powinniśmy mieć nieodpłatny dostęp do napojów chłodzących w ciągu całej zmiany roboczej i powinno ich być na tyle dużo, aby zaspokoiły potrzeby naszego organizmu. Pracodawca musi dostarczyć nam również wodę do celów higienicznych (w ilości co najmniej 90 litrów dziennie), jeśli nasze prace wykonujemy na otwartej przestrzeni.

Odpowiednia wentylacja

Słoneczna pogoda i wyższe temperatury wiosną i latem to coś czego życzy sobie każdy z nas, wybierając się na piknik, wycieczkę czy wczasy. Ci którzy akurat zostają w pracy, będą zadowoleni jeśli pracodawca zapewni nam odpowiednią wentylację w pomieszczeniach lub zainstaluje klimatyzację oraz zadba o to, by zabezpieczyć okna i świetliki przed nadmiernym nasłonecznieniem, na przykład przez założenie rolet, żaluzji czy zasłon typu verticale. Warto również pamiętać, aby urządzenia służące do wentylacji i klimatyzacji nie powodowały przeciągów.

Specjalne taktowanie

Na szczególną uwagę pracodawcy mogą liczyć kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także o osoby niepełnoletnie. Prawo zakazuje zatrudniania młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65 procent. Nasi pracodawcy mogą skrócić nam czas pracy w czasie upałów a także wprowadzać dodatkowe czy dłuższe przerwy. W pierwszym i drugim przypadku zachowujemy prawo do pełnego wynagrodzenia.

Pamiętajmy, że gdy warunki naszej pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, higieny pracy i stwarzają nam zagrożenie, mamy prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego, natomiast szczególny dyskomfort w miejscu pracy, wynikający z zaniedbań pracodawców, powinniśmy zgłosić placówce Państwowego Inspektoratu Pracy. Na pożegnanie życzę wszystkim przyjemnego wygrzewania w promieniach słonka, które poprawia nastrój i daje większą radość do życia.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page