top of page

Odśnieżanie budynków i terenów wokół


Zima jest piękna ale...

Za co kochamy zimę? Za piękne widoki i możliwości zabawy, jakie daje nam śnieg. Niestety opady śniegu potrafią być uciążliwe… najczęściej towarzyszą im niskie temperatury, to powoduje zaleganie grubych warstw śniegu oraz tworzenie się śliskiej nawierzchni na dachach budynków, ulicach czy chodnikach.

Należy, więc pomyśleć o bezpieczeństwie pracowników odpowiedzialnych za usuwanie śniegu oraz osób znajdujących się w pobliżu wykonywanych prac.

Miejsce wykonywania prac należy odpowiednio oznakować i zabezpieczyć, aby osoby, które przechodzą w sąsiedztwie budynku nie były narażone na urazy głowy, zmiażdżenia i inne wypadki. Odśnieżać można za pomocą szufli bądź pługów śnieżnych.

Co potrzebuje pracownik, aby rozpocząć pracę

Przystępując do pracy pracownik powinien mieć aktualne szkolenie z zakresu BHP oraz badania lekarskie, które stwierdzają brak przeciwskazań do wykonywania pracy przy odśnieżaniu. Jeżeli zakres obowiązków obejmuje pracę na dachu, to pracownik wykonuje pracę na wysokości (pracę szczególnie niebezpieczną), co oznacza, że powinien przejść specjalistyczne badania stwierdzające zdolność do pracy na wysokości, a szkolenie BHP powinno odbywać się raz na rok. Taka praca powinna być nadzorowana przez odpowiednie osoby wyznaczone do tego celu.

Warunki pracy, wysoko, ślisko, zimno

Rodzaj dachu wpływa na bezpieczeństwo pracownika, który może być zmuszony do pracy blisko krawędzi, bądź w przypadku dachu stromego nie będzie w stanie się utrzymać w stabilnej pozycji. W obu sytuacjach może dojść do upadku z wysokości, dlatego trzeba zastosować odpowiednie do tego środki ochrony zbiorowej np. balustrady i indywidualnej np. szelki bezpieczeństwa z odpowiednim zespołem kotwiczącym.

Rolę ochronną odgrywa również odzież, jaką trzeba zapewnić pracownikowi. Przede wszystkim ubrania z materiałów wodoszczelnych, paroprzepuszczalnych z niską przepuszczalnością powietrza, które zapewnią komfort cieplny np. kurtka i spodnie ocieplane oraz czapka na głowę. Duże znaczenie ma dobrze dobrane obuwie ochronne, które zapobiega potliwości, jest wodoodporne a przede wszystkim posiada odpowiednią podeszwę o bardzo dobrej przyczepności w razie występowania śliskich nawierzchni. Na niską temperaturę są także narażone ręce, dlatego należy stosować rękawiczki izolujące od zimna o odpowiednich parametrach, które w niskich temperaturach nie tracą swoich właściwości.

Wyziębienie organizmu

Nie zapominajmy, że pracownik musi mieć zapewnione pomieszczenie, w którym może się ogrzać, przebrać i spożyć ciepły posiłek. Przysługują mu również gorące napoje dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, jeżeli temperatura powietrza otoczenia wynosi poniżej 10 °C, oraz ciepły posiłek, jeżeli wykonuje pracę w okresie zimowym od 1 listopada do 31 marca związaną z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet.

Odśnieżanie nie należy do przyjemnych prac, pomimo uroków zimy, jednakże można stworzyć odpowiednie warunki, aby pracownik nie odczuwał dużego dyskomfortu, dlatego warto pamiętać o wyżej wymienionych aspektach, które sprawiają, że praca staje się bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

PAMIĘTAJCIE ! Zadowolony pracownik to dobrze wykonana praca, przez co zadowolony jest również pracodawca.

164 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page